Duurzame vloerisolatie uit 100% gerecycleerd pvc. Met die innovatieve oplossing heeft Acco-Gran een primeur te pakken. Hun isolatie voor tussenvloeren combineert performante akoestische kwaliteiten met een grote duurzaamheid.

De akoestische isolatie bestaat uit gerecycleerd pvc van elektriciteitskabels”, legt operations manager Tommy Jans uit. “Dat wordt verwerkt tot een granulaat voor de isolatie van vloeren. Daardoor is het een volledig circulair product.”
Start-up mét ervaring
Acco-Gran is een start-up, al hebben de oprichters veel ervaring in de bouw. “Mijn grootvader had een plakkersbedrijf dat door mijn ouders en oom Wilfried Blokken werd voortgezet”, licht Tommy toe. “In 1984 kwamen zij als eerste met gespoten purschuim voor vloerisolatie op de markt. Ik ben er zelf nog begonnen als plaatser van isolatie. Na enkele jaren van onderzoek en ontwikkeling zijn mijn oom en ik dan vorig jaar met Acco-Gran gestart.”
“We zochten naar toepassingen om reststromen van afval te hergebruiken. Met het granulaat uit gerecycleerd pvc hebben we nu een duurzaam en circulair alternatief voor vloerisolatie. Onze toepassing scoort goed op het vlak van akoestiek, drukvastheid en lambda-waarde. Het product is gepatenteerd en Acco-Gran is ondertussen ook een geregistreerd merk. Onze slogan luidt: ‘probably the best insulation worldwide’. We zijn dus klaar om de wereld te veroveren.”
Akoestisch comfort
Acco-Gran is vooral sterk akoestisch isolerend. “De resultaten van de tests waren uitzonderlijk goed”, aldus Tommy. “In contactgeluid is er met ons product een verbetering tot 39 decibel, terwijl dat bij andere vloerisolatie 22 tot 32 decibel is. Daardoor is onze oplossing uitermate geschikt voor toepassing in tussenvloeren van bijvoorbeeld appartementen en hotels.”
“Bovendien is het een 100% gerecycleerd én recycleerbaar product. Oude elektriciteitskabels worden door gespecialiseerde bedrijven ontmanteld voor zowel het pvc als het koper. Het pvc wordt vermalen tot granulaat. De korrels zijn slechts 1 tot 3 millimeter waardoor ze goed samengedrukt kunnen worden. Zo vormen ze een stabiele basis voor de vloeropbouw. Over de korrels komt dan een akoestische cover uit gerecycleerde petflessen en tot slot een folie van gerecycleerd plastic.”
Circulair ondernemen
Het is vooral de droge toepassing die echt vernieuwend is. “Het granulaat wordt niet gebonden met cement of lijm”, legt Tommy uit. “Er komen bij de productie dus geen schadelijke stoffen vrij en we verbruiken geen energie en water. Op die manier vrijwaren we onze natuurlijke rijkdommen én houden we afvalstoffen uit de verbrandingsoven. Bij de ontmanteling van een gebouw kan later bovendien alles terug worden weggenomen. Door het granulaat elders opnieuw te gebruiken sluiten we de duurzame cirkel volledig.”
Ook de bouwsector evolueert stilaan naar meer circulariteit. “We zien bijvoorbeeld steeds meer gescheiden ontmanteling van gebouwen”, geeft Tommy aan. “Dat is nodig, want we moeten toch nog een tijdje verder met onze planeet. De materialen die we hebben, moeten we dus maximaal opnieuw gebruiken. Circulair ondernemen is voor ons dus echt een bewuste keuze. Daarom stappen we dit jaar ook in het Voka Charter Duurzaam Ondernemen en het Bryo-traject. Dat moet ons helpen bij onze verdere groei.”

"Met het granulaat uit gerecycleerd pvc hebben we een duurzaam en circulair alternatief voor vloerisolatie."
Duurzame groei
Acco-Gran is gezond ambitieus. “We geloven heel erg in het potentieel van ons product. Er is alleszins veel interesse uit de bouwsector en we konden het ook al op verschillende werven toepassen. In appartementsgebouwen is er nu al een richtlijn die een minimale akoestische waarde van 22 decibel vooropstelt. Maar we denken dat we met Acco-Gran ook in de private woningbouw voor extra akoestisch comfort kunnen zorgen.”
“In 2025 willen we alvast stevig groeien. Daarom investeerden we ongeveer 2 miljoen euro in een nieuw bedrijfsgebouw in Riemst en 3 vrachtwagens. In ons labo zoeken we daarnaast verder naar bijkomende toepassingen. Zo onderzoeken we of het mogelijk is om er ook muren akoestisch mee te isoleren. Bijvoorbeeld in houtskeletbouw zou dat interessant zijn. We zijn alleszins klaar om in te spelen op de vragen die gaan komen.”

Circulair ondernemen is voor ons echt een bewuste keuze.